10 ZASAD DLA OSÓB ZE ŚWIĄDEM ODBYTU

10 ZASAD POLECANYCH OSOBOM ZE ŚWIĄDEM ODBYTU

1. Dbanie o czystość okolicy odbytu, dokładne mycie po każdorazowym oddaniu stolca, rano i wieczorem.
2. Unikanie użycia mydła oraz pocierania odbytu szorstką tkaniną w higienie okolic odbytu. Jako nieodzowne dla właściwej toalety krocza i odbytu są: bieżąca woda, opuszki palców oraz kawałek bawełny.
3. Będąc w podróży czy przebywając z dala od domu oraz wygodnej toalety należy używać po oddaniu stolca miękkich, delikatnych, chusteczek higienicznych, powinno się unikać stosowania twardego papieru toaletowego.
4. Dbałość o utrzymywanie okolic krocza w suchości poprzez osuszanie skóry krocza i okolic odbytu, po każdorazowym myciu, miękkim papierem, ręcznikiem o dobrej wchłanialności wilgoci lub poprzez zapewnienie swobodnego przepływu powietrza (wietrzenie).
5. Zabezpieczenie przed możliwością wystąpienia i unikanie nadmiernej wilgotności okolicy krocza i odbytu. W tym celu nie powinno się stosować zbyt ciasnej bielizny, a także bielizny nylonowej. Należy unikać takiej bielizny, która poprzez swoją właściwość, powoduje nadmierne zbliżanie się pośladków względem siebie. Bezwzględnie unikać należy noszenia rajstop ze sztucznego tworzywa, co może powodować brak swobodnego przepływu powietrza i możliwości „oddychania skóry" w okolicach krocza i odbytu. Jako podstawową zasadę należy przyjąć noszenie bielizny z bawełny.
6. Na osuszoną okolicę odbytu należy nałożyć fragment tkaniny bawełnianej, która oddzieli skórę od bielizny. Po każdorazowej toalecie krocza należy zmieniać tkaninę.
7. W celu ochrony przed odparzeniami i otarciami okolic odbytu, nie należy stosować zapachowych pudrów z talkiem, a zastępować je odpowiednią bezzapachową zasypką lub mąką ziemniaczaną.
8. Jeśli istnieje taka konieczność stosować maści lub kremy przede wszystkim takie, które zaleci lekarz-specjalista. Długotrwałe stosowanie maści z silnymi sterydami może być przyczyną zaniku lub rumienia skóry wokół odbytu.
9. Należy dbać o regularne wypróżnianie i miękkie stolce, które powinny być oddawane bez nadmiernego wysiłku i parcia. Nie powinno się także zbyt długo przesiadywać w toalecie. W spożywanych posiłkach należy uwzględnić dużą ilość błonnika, warzyw i owoców. W wielu przypadkach pomocne jest również zjedzenie surowego jabłka z kefirem lub jogurtem przed śniadaniem. Można stosować także odpowiednie preparaty po konsultacji z lekarzem-specjalistą.
10. Należy stale przestrzegać zasad codziennej higieny krocza i okolic odbytu, a miejscowa poprawa i ustąpienie objawów świądu nie może powodować zaniechania dalszego ich przestrzegania. Należy unikać mechanicznego uszkodzenia skóry wokół odbytu (poprzez intensywne pocieranie lub drapanie).

ramka_2.png

 
Informacje ogólne o świadzie Przyczyny występowania świądu Miejsca występowania świądu 10 zasad dla osób ze świądem odbytu
webdesign, sklepy internetowe, hosting, strony www